نكات اساسي و مهم نحوه ساخت تابلوسازي به شيوه حروف برجسته چلنيوم


مراحل ساخت تابلوسازي به كمك حروف چلنيوم عبارتند از : 1- طراحي حروف در برنامه هاي گرافيكي مانند كرل دراو (coreldrow) و يا اتو كد (autocad) 2- طرح مورد نظر بر روي جنس پلكسي گلس (plexi glass) ليزر و برش گردد 3- چسباندن لبه چلنيوم به پلگسي 4- پس از آماده شدن لبه حروف و لبه تابلو سازي چلنيوم آن را بروي ميز آهني با آهنرباهاي مخصوص ثابت و جذب يكديگر مي كنند و با چسب ۱۲۳ و اسپري لبه چلنيوم را به پلكسي مي چسبانند.

در ادامه مقاله هركدام از مراحل فوق را بيشتر توضيح خواهيم داد:

1.طراحي حروف در برنامه هاي گرافيكي مانند كرل دراو (coreldrow) و يا اتو كد (autocad):

در مرحله نخست بايد حروف يك تابلو سازي در برنامه كرل دراو (coreldrow) و يا اتو كد (autocad) با توجه به جزيياتي نظير فونت، اندازه و يا ضخامت طراحي گردد.

2.طرح مورد نظر بر روي جنس پلكسي گلس (plexi glass) ليزر و برش گردد:

بعد از اينكه مرحله طراحي به خوبي اجرا شد بايد طرح مورد نظر بر روي جنس پلكسي گلس (plexi glass) ليزر و برش گردد. پلكسي گلس داراي رنگهاي مختلف است و داراي تنوع رنگ خوبي مي باشد.

3.چسباندن لبه چلنيوم به پلگسي:

بعد از اينكه طرح مورد نظر خود را به وسيله دستگاه ليزر برش داديم به مرحله سوم يعني مرحله چسباندن لبه چلنيوم به پلگسي است. اگر در نظر داريد كه از دستگاه چلنيوم ساز بهره بگيريد توجه كنيد كه تمام مراحل خم كردن ، قوس و شيار بروي لبه چلنيوم به وسيله دستگاه به صورت كامپيوتري طبق فايل طراحي شده انجام شود احتمال دارد به مسائلي روبرو شويد.

اين مسائل به اين خاطر است كه اين دستگاه توليد اروپا است و براي فونت هاي لاتين طراحي و ساخته شده نه براي فونت فارسي، به همين خاطر در برخي از موارد مسائلي را پديد مي آورد، حتي برخي مواقع مشاهده شده است كه به همين خاطر برخي از اين دستگاه ها در مدت زمان مراحل ساخت بر روي لبه چلنيوم خط و خش نيز ايجاد مي كنند.

اما در برخي تابلو سازي هايي كه داراي اين دستگاه ها نيستند همه اين مرحله ها يعني خم كردن قوس و شيارها به وسيله استاد كار ماهر و با دست اجرا مي گردد.

4.پس از آماده شدن لبه حروف و لبه تابلو سازي چلنيوم آن را بروي ميز آهني با آهنرباهاي مخصوص ثابت و جذب يكديگر مي كنند و با چسب ۱۲۳ و اسپري لبه چلنيوم را به پلكسي مي چسبانند.

پس از ايجاد حروف تابلو چلنيوم نوبت زير سازي اين حروف است كه براي اينكار از ورق هاي پي وي سي pvc با ضخامت هاي مختلف بهره مي گيرند كه اندازه هاي اين ورقها از اندازه هاي متفاوتي برخوردار است.

اين ورقها در برابر آب، آفتاب، گرما و سرما مقاوم هستند و تغيير حالت نخواهد داد و به همين منظور براي زيرسازي تابلو سازي حروف چلنبوم خيلي كاربرد دارد. حروف چلنيوم ساخته شده بروي ورق پي وي سي قرار گرفته و دور آن را خط كشي مينمايند و به وسيله اره برقي برش خورده به نحوي كه در درون چلنيوم زير نوار گردگير به آساني گذاشته شود.© 2017 showtablo. All Rights Reserved | Design by gnb-web.ir